Zdążyć przed zakazem
Francja wznowiła próby nuklearne, by nadrobić zaległości w stosunku do USA i Rosji
Zdążyć przed zakazem
Piotr Kasznia z Paryża
Ogłoszenie przez prezydenta Francoisa Mitterranda w kwietniu 1992 roku zawieszenia prób nuklearnych na Pacyfiku zaskoczyło francuskie środowiska przemysłowe i militarne. Nowy prezydent Jacques Chirac, obwieszczając trzy lata później (14 czerwca tego roku) decyzję o wznowieniu prób osiągnął podobny efekt.
Chociaż już w czasie kampanii wyborczej Chirac deklarował, że jeśli wygra i jeśli raport ekspertów wojskowych będzie zalecał wznowienie prób, to podejmie taką decyzję, mało kto wierzył, że zrobi to naprawdę. Nie mniejszym zaskoczeniem była data jej ogłoszenia: w przeddzień szczytu siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata (G-7) w Halifax i na kilka dni przed szczytem Unii Europejskiej (26 --27 czerwca w Cannes) , której przewodniczy obecnie właśnie Francja.
Powrót do gaullizmu
Chirac chciał osiągnąć kilka celów naraz. Chodziło mu o spektakularny debiut na scenie międzynarodowej. Słusznie zakładał, że sprawa ta będzie musiała stać się jednym z głównych punktów szczytu w Halifax, ogniskując tym samym zainteresowanie na osobie nowego prezydenta Francji.
Chciał też jak najszybciej podkreślić swoją odmienność od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta