Sprawiedliwość społeczna, co to takiego
Sprawiedliwość społeczna, co to takiego
Piotr Winczorek
Artykuł pierwszy przygotowywanego w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego projektu Konstytucji RP głosi, iż "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej". Cytowana formuła stanowi dosłowne powtórzenie artykułu pierwszego utrzymanych w mocy przepisów Konstytucji RP z 22 lipca 1952 r. Przepis ten, przypomnijmy, wprowadzony został nowelą konstytucyjną z 29 grudnia 1989 r. , a zatem wchodzi w skład dorobku ustrojodawczego lat następujących po czerwcowych wyborach z 1989 r. Jakkolwiek jego treść jest dziś kwestionowana zróżnych względów, to znaczna część krytyki skupia się na tym jego fragmencie, który dotyczy zasad sprawiedliwości społecznej.
Krytyka i. ..
Zdaniem niektórych krytyków termin "sprawiedliwość społeczna" jest politycznie skompromitowany nadużyciami, których w jej imieniu dopuszczono się w czasach PRL. Jest to ponadto termin zaczerpnięty z komunistycznego, marksistowskiego, a co najmniej socjalistycznego słownika politycznego. Dlatego też nie powinien on pojawiać się w tekście nowej konstytucji, nawet jeśli miałby zawierać możliwą do zidentyfikowania treść. Treść ta, wyrażająca pewne preferencje aksjologiczne, czy tego chcemy, czy nie, stać będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta