Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pavel Kohout: "Kacica"

24 czerwca 1995 | Plus Minus | JD

Tytuł miesiąca

Pavel Kohout: "Kacica"

Czeska proza współczesna ma w Polsce całkiem spore grono swoich wiernych czytelników i wielbicieli. Bohumil Hrabal, Milan Kundera, Josef Skvorecky przede wszystkim, ale również Jirzi Grusza, Martin Hartnicek, Vlastimil Tresnak, Ludvik Vaculik, Egon Bondy -- to pisarze, których się u nas nie od dzisiaj tłumaczy, czyta, omawia, wreszcie ceni. Należy do nich oczywiście również Pavel Kohout, chociaż nie wydaje się on postacią tak dobrze znaną jak Hrabal czy Kundera.

Pisana wlatach 1972--78 opasła powieść "Kacica" przez całe lata była w ojczyźnie pisarza książką zakazaną, a sam twórca był postacią wyklętą przez ówczesne władze Czechosłowacji. Wszystko z powodu aktywnego uczestnictwa Kohouta w praskiej wiośnie 1968 roku i współautorstwa tekstu Karty 77, uważanej za najważniejszą wypowiedź czeskiej opozycji przeciwko komunistycznemu reżimowi.

Pisarz

Zanim do tego doszło, urodzony w roku 1928 Pavel Kohout w latach 50. ukończył filozofię na Uniwersytecie Karola w Pradze, był attaché kulturalnym w Moskwie, parał się pracą w radiu i teatrze. Redagował satyryczne pismo "Dikobraz" oraz "Czeskoslovensky vojak". Dla potrzeb teatru dokonał scenicznych adaptacji "Przygód dobrego wojaka Szwejka" Jarosława Haszka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 513

Spis treści
Zamów abonament