Zrozumieć polskie obawy
Kanclerz Angela Merkel przyjeżdżając do Polski 10 dni po przejęciu obowiązków kanclerza pokazała, że zależy jej na stosunkach niemiecko-polskich. Niewątpliwie szefowa niemieckiego rządu stara się wsłuchać w polskie obawy i lęki dotyczące spraw wspólnej historii. Niedobrze by jednak było, żeby wiedzę o nich czerpała z tekstów Thomasa Urbana, korespondenta dziennika "Süddeutsche Zeitung" w Polsce.
Thomas Urban nawet na użytek polskiego czytelnika nie potrafi odtworzyć stanowiska, jakie w kwestii projektu Centrum przeciwko Wypędzeniom zajmowali polscy publicyści i politycy. Dowodzi tego zamieszczony obok tekst. Na dodatek zdarza mu się mijać z prawdą, rzucać poważne, choć nieuzasadnione oskarżenia i żonglować nie wiadomo skąd pochodzącymi danymi liczbowymi.
W skrócie, i z pewną przesadą, można powiedzieć, że zdaniem korespondenta "Süddeutsche Zeitung", Polacy, chcąc ukryć własne winy, z maniakalnym uporem zarzucają Niemcom, że piszą na nowo historię drugiej wojny światowej i jej konsekwencji, a szczególnie upodobali sobie ataki na przewodniczącą Związku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta