Więcej samodzielności
Fundusze jako instytucje finansujące ochronę środowiska
Więcej samodzielności
Aleksander Chmiel, Kazimierz Wapiennik
Nowelizacja ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska oraz prawa wodnego (Dz. U. nr 40, poz. 1830, uchwalona 3 kwietnia 1993 r. , zmieniła dotychczasowe zasady finansowania ochrony środowiska. Najważniejsza zmiana to nadanie osobowości prawnej wojewódzkim funduszom działającym do tej pory w strukturze urzędów wojewódzkich (art. 87 ust. 2 znowelizowanej ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska z 31 stycznia 1980 r. ; tekst jedn. Dz. U. z 1994 r. nr 49, poz. 196) . Z niej wypływają dalsze uregulowania, które choć nie są doskonałe, to jednak pozwalają na lepszą gospodarkę finansową posiadanymi środkami.
Obok wojewódzkich funduszy ustawodawca utworzył fundusze gminne, którym jednak nie nadał osobowości prawnej. Przypuszczalnie dlatego, że poza nielicznymi wyjątkami (gminy, w których znajdują się duże zakłady przemysłowe oddziałujące szkodliwie na środowisko) nie dysponują one znacznymi kwotami. Osoba prawna wymaga przecież odpowiedniego zaplecza administracyjnego (wydatki na lokal, płace pracowników itp. ), co z kolei tworzy koszty, które niewiele gminnych funduszy byłoby w stanie pokryć.
Trudno też wymagać, by tworząc nowe osoby prawne, ustawodawca wkraczał w sferę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta