Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gorące wody

30 czerwca 1995 | Nauka i Technika | KF

Gorące wody

Już w IX w. Islandczycy używali gorących wód z wnętrza Ziemi do gotowania posiłków, a Meksykanie do prania bielizny. Znano i wykorzystywano ciepło Ziemi w starożytnym Rzymie. Dziś w wielu krajach wieśniacy suszą ciepłem Ziemi swoje płody rolne.

Pierwszą, już nowożytną próbę ujarzmienia energii z "brzucha" naszej planety podjęli Amerykanie. W 1922 r. pierwszy odwiert w rejonie gejzerów dostarczył ciepła do turbogeneratora i pierwszy prąd popłynął do odbiorców. Obecnie w tym rejonie pracuje największy na świecie zespół elektrowni geotermalnych, bazujących na gorącej wodzie, zgromadzonej na głębokości 3 km pod powierzchnią Ziemi.

Również południowa Kalifornia, Teksas i Luizjana wręcz "stoją" na gorących wodach. Coraz więcej państw prowadzi intensywne prace nad wykorzystaniem tej czystej i nie obciążającej środowiska energii, m. in. Chile, Indonezja, Kenia, Indie, Tajwan, Chiny, a w Europie Francja, Włochy, Grecja, Hiszpania, Portugalia. W Salwadorze, na przykład, udział energii geotermalnej w bilansie energetycznym kraju stanowi 32 proc.

Od 130 lat w obrębie Niecki Podhalańskiej

prowadzone są badania. Pierwsze źródło cieplicowe w Jaszczurówce odkryto w 1844 r. Dziś wiadomo już, że pod Niecką zalega gorąca woda, której zasoby energii cieplnej, zawarte we...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 518

Spis treści
Zamów abonament