Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śmierć za życia

30 czerwca 1995 | Nauka i Technika | ZW

W Polsce niepotrzebnie cierpią tysiące ludzi

Śmierć za życia

Ból nieodłącznie kojarzy się ze szpitalem, leczeniem, przewlekłymi dolegliwościami. Niektórzy twierdzą, że ból jest solą życia. Towarzyszy ludziom zarówno w codziennym życiu, jak i w chorobie. Tak powstała kultura bólu, której hołdują zarówno pacjenci, jak i lekarze. Powoli zwycięża pogląd, że jest to fałszywe przekonanie, ale niedokształcenie medyków wciąż jest tak duże, że codziennie niepotrzebnie cierpią w Polsce tysiące ludzi, których zaatakował nowotwór -- "przeklęta choroba".

Wiele gorzkich słów na ten temat powiedzieli sobie specjaliści podczas konferencji w Warszawie poświęconej postępom w leczeniu bólów nowotworowych. Wszyscy byli zgodni, że postęp w tym zakresie jest, i to dość duży. Ale dotyczy nie tyle wykorzystania nowych środków farmakologicznych, ile zmiany nastawienia i postępowania lekarzy. Właśnie pod tym względem wiele się zmieniło. Część lekarzy stara się pomóc w cierpieniach swych pacjentów. Nieszczęście polega na tym, że w Polsce nadal jest ich mniejszość. Wielu boi się stosowania przynoszącej ulgę morfiny albo w ogóle nie wie, jak to robić. -- Nadal przeważa u nas pogląd, że jeśli choroba nie jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 518

Spis treści
Zamów abonament