Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

40 bilionów i co dalej?

30 czerwca 1995 | Ekonomia | LP

Wyniki II etapu badań nad realizacją ustawy o restrukturyzacji przedsiębiorstw i banków

40 bilionów i co dalej?

prof dr hab. Leszek Pawłowicz

Od 19 marca 1993 r. zaczęła obowiązywać ustawa o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków. Jej celem było m. in. stworzenie szans rozwojowych dla przedsiębiorstw zdolnych do funkcjonowania irozwoju w warunkach konkurencji, wyeliminowanie podmiotów gospodarczych, które nie mają szans na dalsze samodzielne funkcjonowanie, zmniejszenie zatorów płatniczych oraz uzdrowienie portfela kredytowego banków.

Realizacja programu

Badania przeprowadzone przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wskazują, że w wyniku selekcji dłużników, podjętej przez "dziesiątkę" banków objętych dokapitalizowaniem (BDK, BG, BPH, BZ, PBKS, PBG, PBK, PKO BP, Pekao SA, BGŻ, które otrzymały 40 bln starych złotych w formie obligacji restrukturyzacyjnych) -- w stosunku do 51, 4 proc. wartości portfela bazowego zastosowano działania naprawcze, w stosunku do 37, 7 proc. portfela bazowego banki podjęły działania zmierzające do eliminacji dłużników, natomiast pozostała część tego portfela to podmioty, które spłaciły swoje zobowiązania wobec banków bądź też zostały przekwalifikowane do I lub II grupy ryzyka kredytowego.

--...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 518

Spis treści
Zamów abonament