Rówieśnik polskiego kapitalizmu
Polsce potrzebne są niezależne ośrodki badające i oceniające gospodarkę
Rówieśnik polskiego kapitalizmu
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową powstał jako pierwsza tego typu instytucja w Europie Środkowowschodniej. W ciągu kilku lat działalności gdański ośrodek uzyskał znaczenie i renomę. Z jego analizami oraz prognozami liczą się wszyscy, którzy decydują o gospodarce. Przyzwyczaja się do nich także rząd. -- Z ocen opracowywanych przez niezależne instytuty może wynikać legitymizacja, jak i krytyka poczynań władzy -- podkreśla Jan Szomburg, prezes IBnGR.
Wolność nie była ideé fixe
Jesienią roku 1980, tuż po powstaniu "Solidarności", spotkali się na Uniwersytecie Gdańskim Jan Krzysztof Bielecki, Janusz Lewandowski i Jan Szomburg. Uświadomili sobie, że nie nadają się do walki na barykadach. Zadając sobie pytanie, jak można praktycznie reformować gospodarkę, zainteresowali się samorządami pracowniczymi. -- Uważaliśmy, że własność grupowa jest czymś lepszym dla gospodarki niż państwowa -- wspomiana Jan Szomburg.
Później nadszedł czas podziemnej opozycji i powstawania środowiska grupującego się wokół periodyku "Przegląd Polityczny", czyli późniejszych gdańskich liberałów. Niektórzy z nich rozrzucali ulotki, uczestniczyli w ulicznych demonstracjach i wspomagali strajki. Ale wszystko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta