Ochrona obrotu wekslowego i czekowego (III)
Ochrona obrotu wekslowego i czekowego (III)
Jarosław Majewski, Marek Michalski
Dłużnik powinien dobrowolnie zaspokoić swego wierzyciela. Gdy nie chce tego uczynić, wierzyciel może wystąpić do sądu z powództwem cywilnym, anastępnie skorzystać z postępowania egzekucyjnego, by wymusić na opornym należne sobie świadczenie.
Wiadomo jednak, że sprawy rozpoznawane w postępowaniu zwyczajnym przed sądami cywilnymi trwają, zwłaszcza obecnie (szczupłość kadry sędziowskiej przy coraz to większej liczbie spraw) , bardzo długo, często latami. Warto więc zwrócić baczniejszą uwagę na fakt, że osobie uprawnionej z weksla lub czeku polskie prawo cywilne procesowe przyznaje szczególny przywilej. Osoba ta może mianowicie dochodzić swych praw nie tylko w postępowaniu zwyczajnym, ale również nakazowym, należącym do postępowań odrębnych. Jest ono znacznie mniej sformalizowane, uproszczone, przez co wierzyciel dużo szybciej może uzyskać tytuł egzekucyjny przeciwko dłużnikowi. Dla wierzyciela jest więc o wiele korzystniejsze niż postępowanie zwyczajne, chociaż możliwość skierowania sprawy do trybu nakazowego obwarowana jest pewnymi warunkami.
Załóżmy, że jesteśmy uprawnionym z weksla lub czeku i chcemy dochodzić ochrony swych praw w sądzie w trybie postępowania nakazowego.
Powództwo o świadczenie, którego podstawę stanowią prawa z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta