Dobre prognozy dla tych co przetrwają
Przemysł paszowy
Dobre prognozy dla tych co przetrwają
Polska mogłaby produkować nawet 30 mln ton pasz rocznie -- twierdzą specjaliści z tej branży porównując nasz kraj np. Holandią, która wytwarza ich 16 mln ton. Tymczasem roczna produkcja pasz spadła z 8 mln ton przed kilkoma laty do 4 mln ton obecnie. Większość liczących się na rynku producentów oczekuje jednak szybkiego wzrostu koniunktury dla tego przemysłu.
Zagraniczne firmy opanowały 20 proc. krajowego rynku. Dysponują one bardziej nowoczesnymi technologiami niż producenci krajowi i wkrótce ich udział w rynku osiągnie 30 proc. Przedsiębiorstwa polskie cenią sobie zachodnich konkurentów, ale nie zamierzają im ustępować miejsca. Każda z firm po swojemu stara się utrzymać pozycję na rynku pasz.
W stronę prywatyzacji, ale jakiej?
-- Mamy przygotowane cztery różne projekty prywatyzacyjne -- mówi dyrektor Przedsiębiorstwa Przemysłu Paszowego w Radzyniu Podlaskim.
-- Dla każdego projektu robione były wyceny ianalizy. Na żadną formę prywatyzacji nie wyraziła zgody rada pracownicza.
-- Wytwórnia pasz z Radzynia działając jako przedsiębiorstwo państwowe nie przetrwa -- twierdzi dyrektor.
Zaledwie 50 km od Radzynia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta