Los prywatyzacji
Sejm zgadza się na policyjne prowokacje
Los prywatyzacji
W czwartek Sejm w trakcie trzy godziny trwających głosowań uchwalił pakiet ustaw zwiększających szanse policji w walce z przestępczością. Przeprowadził też drugie czytanie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw. Krótkiej debacie wtej sprawie przysłuchiwało się na sali zaledwie kilkunastu posłów.
Więcej praw dla policji
Najdłużej trwały głosowania w sprawie pakietu ustaw policyjnych. Sejm musiał ustosunkować się do 63 poprawek i 15 wniosków mniejszości zdecydowaną większość z nich odrzucając. Najistotniejsze z uwzględnionych zmian dotyczą zgody nie prokuratora generalnego, jak było w projekcie, lecz I prezesa SN na ujawnienie tajnych materiałów operacyjnych policji potrzebnych w postępowaniu karnym. Sejm zgodził się też przyznać UOP kompetencje do zajmowania się przestępczością gospodarczą godzącą w podstawy państwa.
Uchwalenie nowych przepisów oznacza, że funkcjonariusze policji i UOP będą mogli stosować niedozwolone dotychczas metody: zakup kontrolowany, kontrolowane wręczenie korzyści majątkowej i przesyłkę nadzorowaną. Policjant, by zdobyć dowody przestępstwa, będzie więc mógł kupić od przestępcy np. broń, narkotyki, wręczyć nieuczciwemu urzędnikowi łapówkę. Straż Graniczna nie będzie musiała ujawniać natychmiast nielegalnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta