Przychody u wynajmującego, koszty u najemcy
Wynajmujący uzyskuje przychód, który jest opodatkowany podatkiem dochodowym, a z reguły także VAT. Z kolei najemca może uwzględnić zapłacony czynsz po stronie kosztów swojej działalności, ma też prawo do amortyzacji nakładów poniesionych na wynajmowaną rzecz.
O tym, jakie skutki ma umowa najmu dla wynajmującego, decyduje to, czy usługa jest świadczona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy jest to najem "prywatny" składników majątku niezwiązanych z działalnością. Ważne też, co jest przedmiotem najmu.
Najem w ramach firmyDla celów podatku dochodowego przychody z najmu w ramach działalności gospodarczej są zaliczane do przychodów z tej działalności. I to nie tylko gdy świadczenie usług najmu jest głównym jej przedmiotem, ale także gdy jest to działalność uboczna, np. przedsiębiorca wynajmie niewykorzystywane już na własny użytek środki trwałe (maszyny, urządzenia, lokale, budynki).
Z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wynika wyraźnie, że przychodami z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy (oraz z innych umów o podobnym charakterze) składników majątku związanych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta