Możesz wynająć
Przykładowo przedsiębiorca, który ma odpowiednią liczbę zleceń, może otworzyć firmę transportową, dysponując zaledwie kilkoma lub jednym własnym samochodem, a pozostałe wynajmując. Czynsz z tego tytułu może być niższy niż opłaty leasingowe.
Najem to nie dzierżawaNie można wynająć gospodarstwa rolnego ani przedsiębiorstwa, bo w istocie najemca czerpałby z nich pożytki. Tymczasem najem dotyczy tylko korzystania z rzeczy, a nie korzystania i czerpania z niej pożytków. Poza tym w skład przedsiębiorstwa (gospodarstwa rolnego) wchodzą także prawa, a tych nie można wynajmować, można je co najwyżej wydzierżawić.
Co w umowieNajem polega na tym, że wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Już samo uzgodnienie tych kwestii wystarcza, aby przyjąć, że została zawarta umowa najmu. Ważne tylko, by czynsz został określony w konkretnej wysokości.
W praktyce opłaca się jednak określić dużo więcej szczegółów. Jest to konieczne, jeżeli chcemy uniknąć nieporozumień i uzyskać spodziewane korzyści. Dlatego w umowie najmu powinno się określić: > na jaki okres umowa jest zawierana, > okresy wypowiedzenia, > w jakich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta