Kilka rad dla tych, którzy chcą wynająć lokal
Oto kilka rad dla obu stron takiej umowy.
Przykład umowy DLA WYNAJMUJĄCEGO> Zapewnij sobie w umowie prawo wstępu do wynajmowanego lokalu czy obiektu i kontrolowania go. Jeśli z góry o tym nie pomyślisz, potem może okazać się, że bez wyroku sądowego nie wejdziesz. Pomyśl zwłaszcza o takich sytuacjach, gdy twój wstęp jest konieczny, bo lokal zagraża życiu, zdrowiu lub mieniu (twojemu, najemcy lub osób trzecich).
> Zagwarantuj sobie w umowie prawo do kary umownej lub odszkodowania za niezgodne z umową korzystanie przez najemcę z lokalu.
> Zadbaj, by umowa określała sankcje za opuszczenie lokalu w pogorszonym stanie (np. karę umowną, obowiązek naprawienia szkód w lokalu i przywrócenia go do stanu niepogorszonego). Oczywiście nie możesz obciążyć najemcy odpowiedzialnością za takie zużycie, które jest następstwem normalnego, prawidłowego używania.
> Pomyśl o tym, czy w umowie nie zapisać, kiedy i w jaki sposób będzie waloryzowana kwota czynszu. W przeciwnym razie będziesz musiał za każdym razem wypowiadać wysokość czynszu; a i to tylko wtedy, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta