Jak zbierać składki na stare lata
Pracownicze programy emerytalne (dalej: PPE) to element trzeciego filaru systemu ubezpieczeń. Ich tworzenie i funkcjonowanie reguluje ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (DzU z 2004 r. nr 116, poz. 1207 ze zm.; dalej: ustawa). Mimo zmian w przepisach wciąż niewielu pracodawców decyduje się na ich utworzenie (zob. ramka).
Kiedy pracodawca może założyć programPracowniczy program emerytalny może prowadzić prawie każdy pracodawca. Jeżeli zatrudnia mniej niż 500 pracowników, to może utworzyć program, gdy prawo do uczestnictwa w nim (zależne od stażu pracy) ma co najmniej połowa pracowników. W większych firmach - gdy prawo to ma co najmniej 1/3 pracowników.
Pracowniczy program emerytalny można utworzyć w jednej z czterech form: pracowniczego funduszu emerytalnego, umowy o wnoszenie przez pracodawcę składek pracowników do funduszu inwestycyjnego, umowy grupowego ubezpieczenia na życie pracowników z zakładem ubezpieczeń w formie grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym lub zarządzania zagranicznego.
Dwie umowyPracodawca przedstawia swoim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta