Pełny rygoryzm czy jurysdykcyjna taryfa ulgowa
ETS nie wyda orzeczenia wstępnego, jeśli przepisy krajowe znajdują się poza zasięgiem prawa wspólnotowego i gdy przedmiot postępowania krajowego w żaden sposób nie jest związany z regulacją traktatową.
Sądowy dialog i jak największa otwartość ETS wobec sądów krajowych to główne założenia, na których opiera się art. 234 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) dotyczący orzeczeń wstępnych. Nabierają one szczególnego znaczenia wobec sądów nowych państw członkowskich, które dopiero szukają swojego miejsca w prawie wspólnotowym.
Orzecznictwo ukazuje, że ETS jest bardzo liberalny, gdy idzie o dopuszczalność orzeczeń wstępnych wydawanych na wniosek nowych sądów wspólnotowych. By nie zniechęcać ich zbyt dużym formalizmem, jest gotów rozpoznawać sprawy, nawet gdy przekazanie jest wadliwe (nastąpiło zbyt wcześnie, pytania są zbyt ogólne czy hipotetyczne, nie do końca został wyjaśniony stan faktyczny etc.). Wtedy jednak za wszelką cenę dąży do wydobycia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta