Nie wszyscy pracują w tym samym okresie rozliczeniowym
Zanim pracodawca wprowadzi rozkład czasu pracy, musi ustalić obowiązujący w firmie okres rozliczeniowy. Co to jest?
Przyjmuje się, że jest to następująca kolejno po sobie liczba tygodni lub miesięcy, dla których pracodawca ustala wymiar czasu pracy (oblicza się go zgodnie z art. 130 k.p.), a następnie liczy, czy liczba faktycznie przepracowanych godzin przez pracownika nie przekracza ustalonych wcześniej norm czasu pracy.
Ustalony okres rozliczeniowy pozwala zweryfikować, czy nie doszło do przekroczenia dobowych i średniotygodniowych norm czasu pracy.
Długość okresu rozliczeniowego zależy od systemu czasu pracy, w jakim zatrudniono pracownika.
Uwaga! Przypominamy, że dla każdego z nich kodeks pracy przewiduje inny okres rozliczeniowy. Dla najbardziej popularnego podstawowego czasu pracy okres rozliczeniowy może trwać maksymalnie 4 miesiące, a w wypadkachszczególnych 6 lub 12 miesięcy (patrz ramka poniżej).
Długość okresu rozliczeniowego pracodawca określa w układzie zbiorowym pracy bądź w regulaminie pracy. Jeżeli jednak firma zatrudnia mniej niż 20 pracowników, to obowiązujący...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta