Co trzeba zrobić, wypowiadając umowę o pracę
Pracodawca, który chce rozstać się z pracownikiem, może wręczyć mu wypowiedzenie umowy o pracę. Zanim jednak to zrobi, powinien sprawdzić kilka rzeczy.
Po pierwsze, czy wypowiedzenie w ogóle jest możliwe. Po drugie, co pismo wypowiadające powinno zawierać. I po trzecie, jak ma być doręczone, aby wywołało oczekiwany rezultat. Na tym nie koniec jego obowiązków. Jest jeszcze sprawa udzielenia wolnego dla pracownika na poszukiwanie pracy, wysłania go na urlop wypoczynkowy i wypłaty ekwiwalentu za urlop, który nie zostanie odebrany w naturze.
Umowy, których wypowiedzieć nie można...Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy i umowy na czas określony krótszy niż 6 miesięcy. Nie ma też prawa wręczyć wypowiedzenia pracownikowi, który jest zatrudniony na umowę o pracę na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, jeśli nie zawiera ona klauzuli o możliwości jej wypowiedzenia (art. 33 k.p.).
Wypowiedzenie złożone do którejkolwiek z tych umów nie wywoła żadnych skutków. Umowa będzie i tak trwała do końca okresu, na jaki została zawarta.
PRZYKŁAD...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta