Nie za każdy dyżur ta sama rekompensata
Dla większości pracowników dyżur jest uregulowany w art. 151 5 k.p. Inaczej jest dla lekarzy i kierowców. Dla pierwszych ważna jest ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU nr 91, poz. 408) - ustawa o ZOZ, natomiast dla kierowców ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU nr 92, poz. 879 ze zm.).
Pracodawca może nakazać pracownikowi, aby poza normalnymi godzinami pracy pozostawał w gotowości do wykonywania zadań wynikających z umowy o pracę. Będzie to wówczas dyżur. Może się on odbywać w zakładzie pracy albo w innym wyznaczonym przez pracodawcę miejscu, np. w domu.
Oczywiście obowiązek pełnienia dyżurów może wynikać z umowy o pracę, ale nawet jeśli nie przewiduje ona takiego zapisu, to pracownik nie powinien odmówić pozostawania na dyżurze. Dlaczego? Nie wynika to wprost z kodeksu pracy, ale zgodnie z art. 100 § 2 pkt 4 k.p. każdy pracownik musi dbać m.in. o dobro zakładu pracy. Powinien zatem w szczególnych sytuacjach wykonywać - w interesie firmy - zadania wykraczające poza ramowe obowiązki, podporządkować się poleceniom pracodawcy, a pracę wykonywać sumiennie i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta