Niepotrzebne komplikacje procedury cywilnej
Optymalna sytuacja to taka, w której sędzia, wydając wyrok, likwiduje konflikt między stronami, a nie taka, w której procedura zmusza stronę do założenia kilku odrębnych spraw zamiast jednej.
Jasność i czytelność prawa jest wartością, którą trudno przecenić. Nie powinno być ono skomplikowane bardziej, niż musi. Zasada ta dotyczy także prawa procesowego. Zbyt skomplikowane reguły dochodzenia swoich praw mogą je uczynić iluzorycznymi.
Chodzi o to samoObowiązujący kodeks postępowania cywilnego przewiduje siedem zasadniczych postępowań odrębnych: w sprawach małżeńskich, w sprawach ze stosunków między rodzicami a dziećmi, w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, w sprawach o ochronę naruszonego posiadania, w sprawach gospodarczych, w postępowaniu nakazowym i upominawczym i postępowaniu uproszczonym, nie licząc odmian postępowań odrębnych. Już na pierwszy rzut oka można więc stwierdzić, iż ustawodawca wyszczególnił stosunkowo dużo postępowań odrębnych, nie zawsze wyjaśniając, dlaczego. W szczególności dotyczy to postępowań w sprawach gospodarczych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta