Jakie wyroki z prawa pracy zapadły w Sądzie Najwyższym
W połowie grudnia 1998 r. z pełnomocnikiem ds. utworzenia urzędu marszałkowskiego pracownik podpisał umowę o pracę na czas określony - na 1999 r. na stanowisku dyrektora. Ale gdy po Nowym Roku stawił się do pracy, nie dopuszczono go do niej.
Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej świadczenia, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania (art. 81 § 1 k.p.). W umowie dyrektorowi dodatkowo gwarantowano, że w razie wcześniejszego zwolnienia będzie miał płaconą pensję za cały okres, o który skrócono zatrudnienie. Sąd apelacyjny zasądził mu tylko 20 tys. zł za 4 miesiące. Dlatego że w maju 1999 r., nie mogąc doczekać się dopuszczenia do tej pracy, poszukał innej. SA uznał, że podejmując się nowej pracy, pracownik przerwał gotowość do pracy w urzędzie. Za miesiące po maju wynagrodzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta