Najtrudniej ustalić dochód
- Opinie na ten temat są różne. Niektórzy doradcy podatkowi uważają, że skoro nie można zarachować kosztu przy użyciu kursu średniego NBP, to różnice kursowe po prostu nie powstają. Moim zdaniem jednak podatnik powinien przeliczyć walutę nienotowaną na inną walutę zagraniczną, np. USD, a następnie obliczać różnice kursowe na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
> Spółka zaciągnęła kredyt w złotych denominowany na euro. W momencie spłaty jego wartość nominalna w złotych znacznie przewyższała kwotę otrzymaną od banku 3 lata wcześniej. Czy taka różnica kursowa jest dla spółki kosztem uzyskania przychodu?- W takiej sytuacji w ogóle nie występują różnice kursowe w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Kredyt został bowiem zaciągnięty i spłacony w złotych. Różnica wartości jego nominału, choć de facto wynikła z wahań kursu złotego do euro, nie jest różnicą kursową, lecz kosztem tzw. waloryzacyjnej klauzuli walutowej wpisanej w warunki pożyczki. Zgodnie z ustaloną linią orzeczniczą NSA...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta