Składki na program emerytalny odprowadza się od wynagrodzenia
Czy dobrowolne przystąpienie do PPE (program taki funkcjonuje od 1 stycznia 2006 r. w moim zakładzie pracy) nie pozbawia pracownika przywilejów nabycia prawa do wcześniejszej emerytury?
Przystąpienie do pracowniczego programu emerytalnego (PPE) zależy tylko od tego, czy dana osoba jest pracownikiem pracodawcy prowadzącego program, spełnia kryterium stażu pracy określonego w umowie zakładowej i czy nie ukończyła 70 lat. Takie warunki stawia ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (DzU z 2004 r. nr 116, poz. 1207 ze zm.; dalej: ustawa). Konsekwencją przystąpienia do PPE jest to, że pracodawca ma obowiązek naliczania składki podstawowej. Natomiast ustawa ani inne przepisy nie wprowadzają dla pracownika, który przystąpił do PPE, skutków w postaci pozbawienia jakichkolwiek uprawnień przysługujących mu na podstawie innych przepisów, np. prawa do wcześniejszej emerytury.
W praktyce może być odwrotnie. Osoba, która odejdzie z pracy na wcześniejszą emeryturę i przestanie być pracownikiem, nie będzie mogła już przystąpić do PPE.
UCZESTNIK ZATRUDNIONY NA PODSTAWIE ZLECENIAProwadzimy program, w którym uczestniczy też kilka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta