Liczy się staż pracy i wymiar zatrudnienia, a nie liczba przepracowanych godzin
- Pracuję w komunikacji miejskiej jako kierowca. W 2004 r. byłem zatrudniony na pół etatu. W każdym miesiącu pracowałem średnio po 165 godzin. Pracodawca udzielił mi 13 dni urlopu wypoczynkowego. Czy nie należy mi się urlop za rzeczywisty czas wykonywanej pracy? Jeśli tak, to gdzie mogę o niego wystąpić? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Pracodawca czytelnika postąpił słusznie, udzielając zatrudnionemu na pół etatu 13 dni urlopu wypoczynkowego. O tym bowiem decyduje kodeks pracy, choć czytelnik - jako kierowca zatrudniony przy przewozach regularnych - podlega także ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU nr 92, poz. 879 ze zm.).
Zgodnie z art. 154 § 2 k.p. pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy urlop ustala się proporcjonalnie do jego wymiaru czasu pracy. Za podstawę bierze się przysługujące pracownikom wymiary urlopów z art. 154 k.p., czyli 20 lub 26 dni. Zależą one od całkowitego stażu pracy. Jeśli pracownik pracuje krócej niż 10 lat, to ma prawo do 20 dni urlopu w roku kalendarzowym. Jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta