Przynajmniej nie ograniczaj dobowego odpoczynku po pracy
- Jak należy rekompensować wypoczynek tym, którym skrócono go w jednej dobie? Czy rekompensaty należy dokonać w jednej części, czy wolno to zrobić w kilku kawałkach? Co się dzieje z wynagrodzeniem pracownika, jeśli wskutek równoważenia mu w taki sposób odpoczynku nie wypracuje on 8 godzin w danym dniu pracy? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY po przeczytaniu artykułu "Zapewnij odpoczynek po pracy" z cyklu "Czas pracy w firmie" (DF z 28 grudnia 2005 r.).
Czytelnikowi przypominamy, że kodeks pracy stanowi, że pracownikowi przysługuje prawo do nieprzerwanego odpoczynku: > co najmniej 11 godzin w każdej dobie (art. 132 k.p.), > co najmniej 35 godzin nieprzerwanego w każdym tygodniu (art. 133 k.p.).
W tym czasie zatrudniony jest poza firmą, nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy, a okresy te mają zapewnić sprawnemu, wypoczętemu i wydajnemu pracownikowi właściwe wykonywanie zadań służbowych.
Te zasady odpoczynku dotyczą zatrudnionych we wszystkich systemach czasu pracy. Tam jednak,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta