Pracował dłużej w delegacji - nie zawsze jest rekompensata
Pracownik wyjeżdża w niedzielę w delegację. W podróży spędza 6 godzin, następnie pracuje u klienta po 8 godzin od poniedziałku do czwartku, w piątek pracuje również 8 godzin, potem rozpoczyna podróż powrotną, która trwa 6 godzin. W piątek jest więc 14 godzin "na nogach dla firmy". W jaki sposób obliczyć mu nadgodziny?
W ramach podróży służbowej określonej w art. 77 5 k.p. wyróżnić należy trzy okresy: dojazd do i z miejsca oddelegowania, czas wykonywania zleconego zadania w miejscu oddelegowania oraz czas odpoczynku w miejscu oddelegowania.
O ile nie budzi wątpliwości to, że czas wykonywania zleconego zadania w czasie podróży służbowej jest czasem pracy, o tyle wyjaśnienia wymaga kwalifikacja prawna czasu dojazdu pracownika do i z miejsca oddelegowania. Sąd Najwyższy w wyroku z 4 kwietnia 1979 r. (I PRN 30/79) stwierdził m.in., że w czasie podróży służbowej czas przejazdu pracownika do miejsca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta