Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy marksizm naprawdę należy do przeszłości

10 lipca 1995 | Świat | AA

Prosta odwrotność tego, co mówili komuniści, nie musi być prawdą

Czy marksizm naprawdę należy do przeszłości

Anders Aslund

W świecie postkomunistycznym mamy dziś do czynienia z paradoksalną sytuacją. Teorie Marksa są wprawdzie uznawane za przestarzałe, jednak mimo to partie postkomunistyczne jedna po drugiej wygrywają wybory. Idee mają zaś w polityce podstawowe znaczenie, chociaż i inne czynniki odgrywają w niej jakąś rolę. Wbrew temu, co się sądzi, idee marksistowskie jeszcze całkowicie nie zaniknęły, na nieszczęście dla procesu reform w Europie Wschodniej.

Odwracanie marksizmu

Tu i ówdzie nadal pokutują wtórne idee marksistowskie powszechnie uznawane za szkodliwe. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest odwracanie marksizmu (prawdą musi być odwrotność tego, co twierdzili komuniści, w przeciwnym razie ludzie mylnie sądzą, że komuniści mieli rację) . Inni wreszcie nie potrafili się uwolnić od analitycznych schematów marksizmu.

Jedną z podstawowych zasad marksistowskich była potrzeba uspołecznienia środków produkcji. Dlatego liberałowie głoszą, że własność prywatna jest kluczem do reform gospodarczych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 526

Spis treści
Zamów abonament