Dobre wzorce i duże pieniądze
System bankowy na terenie b. NRD
Dobre wzorce i duże pieniądze
Na terenie b. NRD w ciągu czterech lat powstał nowoczesny sektor bankowy. Przemiany te dokonały się przy ogromnym wsparciu finansowym budżetu federalnego, aktywnym zaangażowaniu prywatnych banków zachodnioniemieckich i na wzór gotowych rozwiązań RFN. Warto jednak zauważyć, że dużą rolę na tym rynku odgrywają, poza bankami wywodzącymi się z zachodniej części Niemiec, przekształcone kasy oszczędnościowe i spółdzielnie kredytowe.
Obecnie sieć bankowa we wschodniej części Niemiec, to ok. 1300 placówek w porównaniu z zaledwie 450 pod koniec 1990 roku. Jedna placówka bankowa obsługuje średnio 16 tysięcy mieszkańców (na zachodzie Niemiec -- 9 tysięcy) . Banki prywatne zaangażowane w prywatyzację przedsiębiorstw wschodnioniemieckich, wykupiły w nich udziały na sumę 1 mld marek. Portfel udzielonych kredytów przekroczył na początku 1994 roku 100 mld marek.
Model socjalistyczny
Do marca 1990 roku w NRD działał jeden "socjalistyczny bank uniwersalny" -- Staatsbank der DDR, który -- poprzez sieć 15 dyrekcji okręgowych i 180 filii powiatowych -- rozliczał i kredytował całą gospodarkę pełniąc jednocześnie funkcję emisyjną i nadzorując inne wyspecjalizowane banki. Były to: Bank Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Deutsche...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta