Oszustwo asekuracyjne
Ustawa o ochronie obrotu gospodarczego
Oszustwo asekuracyjne
Piotr Kardas
Ustawa o ochronie obrotu gospodarczego wprowadza w art. 4 typ przestępstwa zwanego oszustwem asekuracyjnym, nie znany dotychczas obowiązującemu ustawodawstwu karnemu. Należy ono do grupy najstarszych typów oszustw gospodarczych znanych europejskim kodeksom karnym. Przez ponad sześćdziesiąt lat nie mogło jednak uzyskać akceptacji polskiego ustawodawcy i mimo podejmowanych prób wprowadzenia go do kodeksu karnego, zarówno w 1932 r. jak i 1969 r. , dopiero ustawa z 12 października 1994 r. o ochronie obrotu gospodarczego wprowadziła je do polskiego systemu prawa karnego.
Nazwa tego przestępstwa sugeruje jego pokrewieństwo z klasycznym oszustwem określonym w art. 205 k. k. Opisany w art. 4 typ czynu zabronionego różni się jednak od klasycznego oszustwa dwoma istotnymi elementami: nie jest konieczne powstanie skutku w postaci niekorzystnego rozporządzenia mieniem ani wykazanie, że sprawca działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Różnica między tymi dwoma przestępstwami tkwi również w określeniu dobra prawnego chronionego. Szkodliwość zachowań penalizowanych przez art. 4 bynajmniej nie sprowadza się do wyrządzenia szkody w mieniu, jak przy oszustwie z art. 205 k. k. , lecz przejawia się w zagrożeniu wynikającym z działania sprawcy dla samej instytucji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta