Prawdy oczywiste, chociaż nie spełniane
Zapobieganie przestępczości nieletnich
Prawdy oczywiste, chociaż nie spełniane
Janusz Zagórski
Analiza badań kryminologicznych narzuca, subiektywny być może wniosek, że przestępczość nieletnich ma źródło przede wszystkim w niewłaściwych poglądach sprawców na stosunki międzyludzkie, życie codzienne, pracę i naukę. U ich podstaw tkwią jednak błędy wychowawcze ispołeczne, które w pewnej mierze tłumaczą taki stosunek do świata i społeczeństwa. Nie trzeba się przy tym długo zastanawiać, aby stwierdzić, że błędy te koncentrują się w czterech sferach. Są to: stosunki rodzinne, nauczanie szkolne, pierwsza praca oraz spędzanie czasu wolnego.
W eliminowaniu błędów wychowawczych ispołecznych, zwłaszcza w wymienionych wyżej sferach życia nieletniego, pierwszorzędną rolę powinny odgrywać wskazania socjologii i kryminologii. Ale tylko można marzyć, by przedstawiciele zwłaszcza tych dwóch nauk opracowali i zaprezentowali społeczeństwu polskiemu projekt ustawy o zapobieganiu przestępczości nieletnich. W znacznej mierze wchłonęłaby ona obowiązujące normy prawa dotyczące postępowania w sprawach nieletnich. Dążenie do urzeczywistnienia tego pomysłu powinien potęgować obserwowany w naszym kraju wzrost przestępczości, także nieletnich.
Zapobieganie przestępczości nieletnich nie jest wyłącznie problemem policji, lecz rodziców,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta