Wypłać dodatek albo przestojowe
Jeżeli natomiast liczba faktycznie przepracowanych godzin była niższa od wymiaru, to pracownikowi należy się wynagrodzenie przestojowe.
- W firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy. Jak należy rozliczyć czas pracy pracownika, któremu umowa o pracę rozwiązuje się w połowie tego okresu? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY. Dodaje, że przyczyną rozwiązania umowy jest likwidacja firmy.
Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Praca ponad te normy to nadgodziny.
Harmonogram i wymiarKażdy pracodawca precyzuje czas pracy zatrudnionych w firmie, tworząc w tym celu rozkłady czasu pracy. Wcześniej jednak musi ogłosić obowiązujący w firmie okres rozliczeniowy.
Czytelnik pisze, że w jego firmie okres rozliczeniowy wynosi 3 miesiące. Ile godzin powinien w tym czasie przepracować? Obliczamy wymiar czasu pracy dla 3- miesięcznego okresu rozliczeniowego.
PRZYKŁAD 1Trzymiesięczny okres rozliczeniowy obejmuje styczeń, luty i marzec. Pracodawca oblicza wymiar czasu pracy na ten okres zgodnie z art. 130 k.p. Będzie to więc:
- > 40 godzin x 10 tygodni przypadających w ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta