Urodzaj na komisje śledcze
Wysyp komisji śledczych skłania do przypomnienia podstawowych ich cech i roli, jaką odgrywają we współczesnym parlamentaryzmie.
Jednym z instrumentów, jakie parlament ma do dyspozycji, by móc wypełniać swoje funkcje, jest prawo do uzyskiwania informacji niezbędnych do podejmowania racjonalnych rozstrzygnięć. Umożliwiają one poznanie stanu faktycznego i/ lub prawnego spraw będących przedmiotem prac parlamentu. Rdzeniem tych uprawnień jest zwykle prawo wglądu w akta oraz dokumenty sporządzane przez inne organy państwowe, prawo przesłuchiwania ekspertów i świadków. Na podmiotach, do których zwraca się parlament lub jego organy, ciąży obowiązek dostarczenia żądanych materiałów lub informacji, a świadkowie przed nim występujący składają z reguły wyjaśnienia pod przysięgą.
W Europie i USAZ uprawnień śledczych mogą korzystać: plenum parlamentu lub - gdy jest on dwuizbowy - plenum jednej bądź obu jego izb; stałe komisje parlamentarne, a nawet pojedynczy deputowani, jak np. prawo wglądu do dokumentów. Niektóre z tych form można nawet uznać za konkurencyjne wobec komisji śledczych, bo umożliwiają - bez ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta