Odwołaj z funkcji i wypowiedz umowę
W praktyce zarząd najczęściej działa jako dyrekcja przedsiębiorstwa/spółki, poszczególni jego członkowie są jednocześnie dyrektorami funkcjonalnymi, a prezes - dyrektorem generalnym lub naczelnym. Członka zarządu ze spółką łączą więc dwa równoległe stosunki prawne: > korporacyjny - stosunek organizacyjny członkostwa w zarządzie, wynikający z powołania zgodnie z kodeksem spółek handlowych, > cywilnoprawny - wynikający np. z umowy o zarządzanie lub pracowniczy wynikający ze stosunku pracy, powierzający funkcje dyrektorskie i potwierdzający funkcję pełnioną w zarządzie.
ZDEJMIJ Z FUNKCJI Aby definitywnie rozstać się z członkiem zarządu, trzeba rozwiązać oba łączące go stosunki. Jak to zrobić? Najpierw - zgodnie z kodeksem spółek handlowych - należy odwołać go z pełnionej funkcji w zarządzie, a dopiero potem rozwiązać z nim np. stosunek pracy na podstawie kodeksu pracy.Samo odwołanie z kierowniczej pozycji w zarządzie nie oznacza, że automatycznie dochodzi do rozwiązania stosunku pracy. Kodeks spółek handlowych mówi, że takie odwołanie nie pozbawia roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta