Na odroczenie musi się zgodzić dyrektor izby celnej
- Jakie warunki muszę spełnić, aby skorzystać z odroczenia terminu płatności należności celnych? Kto wydaje decyzje w tej sprawie? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY, przedsiębiorca z Wadowic.
Zgodnie z art. 224 wspólnotowego kodeksu celnego (w.k.c.) o przesunięcie terminu płatności należności celnych może ubiegać się każdy, kto zgłasza towar do odprawy we własnym imieniu i na swoją rzecz lub we własnym imieniu, ale na cudzą rzecz, a urząd celny naliczył cło. Przepisy celne mówią, że oprócz przedsiębiorcy towar do odprawy może również zgłosić jego przedstawiciel.
Zgodnie z art. 5 w.k.c. przedstawicielem pośrednim w sprawach celnych może być: adwokat, radca prawny, doradca podatkowy i agent celny, natomiast przedstawicielem bezpośrednim oprócz tych osób - dodatkowo upoważniony pracownik firmy.
Jest jeden wyjątek. Agent celny, który jest przedstawicielem bezpośrednim przedsiębiorcy, nie może dostać pozwolenia na odroczenie terminu płatności dla siebie. Bez przeszkód wolno mu natomiast załatwiać formalności związane z uzyskaniem takiego pozwolenia, ale korzyści będzie czerpał wyłącznie jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta