Jak przedłużyć młodość
Dzięki pracy prof. Andrzeja Bartke i jego współpracowników z Uniwersytetu Południowego Illinois w USA jesteśmy bliżej poznania sekretu długowieczności. W opublikowanym właśnie w czasopiśmie "Proceedings of the national Academy of Sciences" artykule naukowcy porównali dwa sposoby hodowania długowiecznych myszy. Wyciągnięcie wspólnego mianownika z obu sposobów przybliża nas do poznania sekretu długiego życia.
Pierwsza z metod to podawanie zwierzątkom o około 30 proc. mniej jedzenia, niż normalnie jedzą myszy. Drugi sposób polega na odpowiedniej modyfikacji genetycznej, która blokuje działanie hormonu wzrostu. Obie metody przynoszą podobne efekty: zwierzęta żyją o 25 - 30 proc. dłużej. Ich wspólny mianownik to podwyższenie wrażliwości na insulinę.
- Najciekawsza w opublikowanych właśnie badaniach jest obserwacja - tłumaczy prof. Bartke - że oba sposoby wydłużania życia nie kumulują się. Innymi słowy: myszy zmodyfikowane genetycznie, którym podawano mało jedzenia, żyły tak samo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta