Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Preludium wielkiej bitwy

13 maja 2006 | Polski oręż | MN
źródło: Nieznane

Preludium wielkiej bitwy Trzy kolumny wojsk zbliżające się do Lasu Wiedeńskiego miały podobną liczebność. Lewe skrzydło miało ok. 14 tys. piechoty i 8,3 tys. jazdy, centrum ok. 12,8 tys. piechoty i 9,5 tys. jazdy, a prawe ok. 9,5 tys. piechoty i 13,2 tys. kawalerii. Przewaga jazdy na prawym skrzydle nie dziwi, gdyż to jemu Sobieski wyznaczył główne uderzenie na pozycje tureckie. Oblężenie Wiednia, rys. Nicolaas Visscher, Koninklijke Bibliotheek Haga (c) ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI”

Tymczasem Kara Mustafa, dowiedziawszy się wreszcie o nadejściu odsieczy dla Wiednia, ściągnął z Györ Ibrahima paszę, który 8 września przybył do obozu wezyra z 13,5 tys. żołnierzy. Na naradzie 9 września dowódcy sułtańscy byli podzieleni. Stary bejlerbej Budy słusznie uważał, że należy ściągnąć wszystkie wojska z okopów, pozostawiając pod murami miasta niewielkie siły osłonowe, a na przedpolu usypać stanowiska ogniowe. Radził zatrzymać tam armię sprzymierzoną ogniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3837

Spis treści
Zamów abonament