Narzędziem pracy dziennikarzy nie mogą być nożyczki
Pierwszy krok do osiągnięcia tego celu uczynił już Trybunał Konstytucyjny. W wyroku z 5 maja 2004 r. (Dz. U. nr 111, poz. 1181) stwierdził, iż art. 46 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 6 w zakresie, w jakim nie definiując pojęcia sprostowania i odpowiedzi, zakazuje pod groźbą kary komentowania tekstu sprostowania w tym samym numerze lub audycji, w której sprostowanie to zostało opublikowane, jest niezgodny z art. 2 i art. 42 konstytucji, ponieważ nie zachowuje wymaganej precyzji określenia znamion czynu zagrożonego karą.
Na rozpoznanie czeka zaś skarga konstytucyjna redaktora naczelnego "Gazety Kościańskiej" Jerzego Wizerkaniuka, skazanego na podstawie art. 49 w związku z art. 14 ust. 2 za to, że opublikował w swoim tygodniku wypowiedź posła, mimo nieudzielenia przez niego autoryzacji. Zdaniem redaktora instytucji autoryzacji ze względu na jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta