Najpierw porozumienie, potem aneks
Żaden z elementów umowy o pracę nie może być zmieniony jednostronną decyzją. Dlatego wprowadzenie jakichkolwiek zmian w jej treści wymaga albo porozumienia, albo wypowiedzenia zmieniającego. O ile kodeks pracy reguluje kwestię wypowiedzenia (art. 42), o tyle milczy na temat porozumienia. Tymczasem ta forma jest najbardziej popularna i najmniej konfliktowa. Wystarczy przecież podpisać aneks.
Można zmienić wszystko...Aneks do umowy o pracę może zmieniać każdy jej element, np. stanowisko, wysokość wynagrodzenia lub jego składniki, wymiar czasu pracy czy rodzaj umowy. Jego treść musi być efektem wzajemnego porozumienia między pracodawcą i pracownikiem. Nawet jeśli postanowienia aneksu są korzystniejsze od zawartych w umowie o pracę, to pracownik musi się na nie zgodzić. Sąd Najwyższy uznał bowiem, że "zmiana warunków wynagradzania na korzyść pracownika, polegająca na przyznaniu mu wyższego wynagrodzenia, wymaga dla swej skuteczności jego wyraźnej lub dorozumianej zgody"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta