Szef na rauszu
To, że kierownik dysponuje większymi uprawnieniami i co za tym idzie większą swobodą działania w firmie, wcale nie oznacza, że obowiązują go mniej restrykcyjne zasady dotyczące zachowania trzeźwości. Wręcz przeciwnie - pod tym względem kierownictwo jest traktowane o wiele surowiej.
Trzeba go odsunąćAni ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (DzU z 2002 r. nr 147, poz. 1231; w skrócie ustawa), ani prawo pracy nie przewiduje wprost zwiększonej odpowiedzialności osób na kierowniczych stanowiskach, jeśli znajdą się w miejscu pracy po spożyciu alkoholu. Zaostrzone restrykcje wynikają jedynie z wieloletniego orzecznictwa Sądu Najwyższego, które jednoznacznie nakazuje traktować takie wypadki w sposób zdecydowany.
Art. 17 ust. 1 ustawy mówi, że kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek nie dopuścić do pracy pracownika, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do firmy po użyciu alkoholu albo spożywał napoje wyskokowe w czasie pracy. Przepis ten w równym stopniu traktuje każdego pracownika, niezależnie od jego funkcji i stanowiska,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta