Kto dostanie zasiłek na opiekę
Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje bez okresu wyczekiwania, czyli bez względu na to, jak długo uprawiony podlegał ubezpieczeniu chorobowemu.
Zasady przyznawania i wypłaty zasiłków opiekuńczych reguluje ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267).
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu (pracownikowi lub członkowi rolniczej spółdzielni produkcyjnej), który został zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
1) dzieckiem do 8 lat,
2) chorym dzieckiem do 14 lat,
3) innym chorym członkiem rodziny.
1. Dziecko do 8 latPierwsza sytuacja, gdy należy się zasiłek opiekuńczy, to konieczność osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia 8 lat w wypadku:
a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza (czyli takiego, o którym pracownik został powiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem tego zamknięcia),
b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, który stale opiekuje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta