Kopalnie ważniejsze niż nauka
W 2004 r. na pomoc publiczną (bez transportu kolejowego) wydano w Unii 61,6 mld euro, przy czym prawie 92 proc. tej kwoty w krajach "15". Te wydatki odpowiadały 0,57 proc. produktu krajowego brutto starych krajów członkowskich, a 1,1 proc. PKB - dziesięciu nowych.
W Polsce na pomoc publiczną przeznaczono w 2004 roku równowartość 2,9 mld euro (czyli 4,7 proc. unijnej kwoty), a nie licząc wsparcia dla rolnictwa, rybołówstwa i transportu - 2 mld euro. Wielkość tej pomocy była zbliżona do jej poziomu w Szwecji i Finlandii; więcej wydały tylko Niemcy, Francja, Włochy, Wielka Brytania i Hiszpania. Wsparcie, jakie otrzymały polskie przedsiębiorstwa, stanowiło ponad 55 proc. jego łącznej kwoty w krajach, które w 2004 roku weszły do UE. W większości z nich pomoc publiczna była zresztą znikoma, wyjątek stanowią jedynie Węgry, gdzie wyniosła 1,6 mld euro. W Polsce jej wartość odpowiadała prawie 1,5 proc. PKB. Więcej przeznaczyły na nią tylko Finlandia i Cypr.
Jak wspomniano,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta