Stopy realne nie są już wysokie
Podkreślają oni, że choć stopy nominalne są już na historycznie niskim poziomie, to wyjątkowo niska inflacja powoduje, że realne stopy procentowe wciąż są u nas wysokie.
Rzecz w tym, że można je wyliczać na wiele sposobów. Na pytanie, jaką nominalną stopą procentową trzeba się posłużyć i jakiej miary inflacji użyć, żeby uwzględnić wzrost cen, można otrzymać różne odpowiedzi. W efekcie są co najmniej trzy warianty liczenia stopy realnej - najmniej uzasadniony, dopuszczalnie przybliżony i najbardziej przekonujący. Każdy z nich przynosi nieco inne wartości liczbowe, a w efekcie może prowadzić do odmiennej oceny sytuacji.
Najmniej uzasadniony, ale najpopularniejszyZa znamienny wypada uznać fakt, że spośród różnych wariantów wyliczania stopy realnej najczęściej stosuje się ten, który wydaje się najmniej uzasadniony. Polega on na przyjęciu za punkt wyjścia podstawowych (oficjalnych) stóp banków centralnych i pomniejszaniu ich o krajowe stopy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta