Zawrotna kariera Amancio Ortegi
Nie udziela wywiadów, jak ognia unika fotografów i uroczystych gali. W artykułach o Amancio Ortedze, czy jego odzieżowym holdingu Inditex i klejnocie koronnym - Zarze, na okrągło pojawia się kilka tych samych zdjęć, najwyraźniej zrobionych podczas jednej sesji fotograficznej. W tekstach próżno by szukać jego wypowiedzi, nawet w "Zarapolis" - wydanej przed kilkoma laty książce o "sekretnej historii imperium mody". Hiszpańska dziennikarka Cecilia Monllor napisała ją na podstawie wywiadów z krewnymi, współpracownikami i znajomymi Ortegi. Ze wszystkimi oprócz niego.
Niektórzy spodziewali się, że Ortega stanie się osobą bardziej publiczną równocześnie z debiutem jego firmy na hiszpańskim parkiecie. Nic z tego. W maju 2001 r. Inditex triumfalnie wszedł na giełdę, a 65-letni wówczas prezes i główny akcjonariusz holdingu stał się miliarderem.
Prawie 60-proc. pakiet akcji Inditeksu, który tworzy dziś ponad setka spółek oraz udziały w wielu innych firmach, sprawił, że miesięcznik "Forbes" wycenił fortunę Ortegi na 14,8 mld dolarów, co dało mu 23. miejsce na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta