Krytycznie o kryteriach
Decyzja Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego, które uznały, że Litwa nie spełnia warunków wejścia do strefy euro, wzbudziła liczne kontrowersje w instytucjach europejskich i wywołała kryzys polityczny w Wilnie. Wątpliwości budzi zresztą nie tylko sama decyzja, ale i stosowana przez KE metoda oceny, zwłaszcza w świetle zapisów traktatu z Maastricht.
Litwa, która od kilku lat jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów europejskich, spełnia z wielkim zapasem większość kryteriów tzw. konwergencji nominalnej, wymaganych przy wejściu do strefy euro. Deficyt sektora finansów publicznych utrzymywał się w ostatnich latach na poziomie ok. 1,5 proc. PKB, a w 2005 roku wyniósł 0,5 proc. PKB, natomiast relacja długu publicznego do PKB obniżała się systematycznie po 2000 roku i wynosi obecnie 18,7 proc. Tak dobrymi wynikam nie może poszczycić się żadne z obecnych państw członkowskich strefy euro (oprócz Luksemburga).
Litwa spełnia też kryterium stóp...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta