Trudno założyć radę pracowników
Chodzi o obowiązującą od 25 maja ustawę o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz. U. nr 79, poz. 550). Jej przyjęcie wymusiła unijna dyrektywa 2002/14. Polska wprawdzie ją wdrożyła, ale tylko formalnie. Eksperci wątpią bowiem, czy nowy system reprezentacji załogi zadziała sprawnie i czy w ogóle ruszy. A wszystko przez niejasne i dziurawe przepisy.
Gdy personel nic nie robiNa razie spędzają one sen z powiek większym przedsiębiorcom, zatrudniającym przynajmniej sto osób, u których powstają tzw. rady pracowników. Firmy mają omawiać z nimi swoją sytuację ekonomiczną i kadrową. Tam, gdzie nie ma silnych związków zawodowych, rady wybierają sami pracownicy spośród kandydatów zgłoszonych przez grupy przynajmniej 10 lub 20 proc. zatrudnionych.
Do pewnej aktywności zobowiązano także pracodawcę. W świetle art. 25 ust. 3 ustawy musi on najpóźniej do 25 listopada zorganizować wybory. A...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta