Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudno założyć radę pracowników

09 czerwca 2006 | Prawo | RM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

SAMORZĄDY Unijna dyrektywa wcielona w życie, ale tylko formalnie Trudno założyć radę pracowników Fatalny poziom przepisów o radach pracowników blokuje tworzenie samorządu załogi w większych firmach. Prof. Jerzy Wratny (c) PIOTR NOWAK

Chodzi o obowiązującą od 25 maja ustawę o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz. U. nr 79, poz. 550). Jej przyjęcie wymusiła unijna dyrektywa 2002/14. Polska wprawdzie ją wdrożyła, ale tylko formalnie. Eksperci wątpią bowiem, czy nowy system reprezentacji załogi zadziała sprawnie i czy w ogóle ruszy. A wszystko przez niejasne i dziurawe przepisy.

Gdy personel nic nie robi

Na razie spędzają one sen z powiek większym przedsiębiorcom, zatrudniającym przynajmniej sto osób, u których powstają tzw. rady pracowników. Firmy mają omawiać z nimi swoją sytuację ekonomiczną i kadrową. Tam, gdzie nie ma silnych związków zawodowych, rady wybierają sami pracownicy spośród kandydatów zgłoszonych przez grupy przynajmniej 10 lub 20 proc. zatrudnionych.

Do pewnej aktywności zobowiązano także pracodawcę. W świetle art. 25 ust. 3 ustawy musi on najpóźniej do 25 listopada zorganizować wybory. A...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3860

Spis treści
Zamów abonament