Morderca i bohater - dwie daty, dwa symbole
Władysław Gomułka od pierwszych tchnień praskiej wiosny żywił poważne obawy co do jej skutków. Podczas pierwszego spotkania z Aleksandrem Dubczekiem w Ostrawie w lutym 1968 r. przestrzegał czechosłowackiego przywódcę przed kontynuacją reform.
Do pogłębienia obaw "Wiesława" przyczynił się zapewne także rozwój wydarzeń w PRL. Jednym z haseł Marca było wszak "Cała Polska czeka na swego Dubczeka". Wiosną 1968 r. odnotowano wiele aktów solidarności Czechów i Słowaków, których apogeum była propozycja podjęcia pracy na Uniwersytecie Karola w Pradze przez grupę uczonych usuniętych z polskich uczelni.
Pierwszy raz przemiany w Czechosłowacji były przedmiotem obrad państw Układu Warszawskiego w Dreźnie 21 marca 1968 r. Ze względu na nasilenie ataków na ekipę Dubczeka przeszły one do historii pod mianem trybunału drezdeńskiego. Dla zapewnienia "szczerości" podczas obrad nie były one protokołowane. Wschodnioniemiecka Stasi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta