Sekrety kamiennej płytki
Znaki na kamiennej płycie znalezionej w Veracruz są prawdopodobnie nieznanym dotąd systemem pisma, pochodzącym sprzed prawie 3 tys. lat - uważają meksykańscy badacze. Układ symboli sugeruje, że może to być nawet zapis poezji. To bezprecedensowe znalezisko - uważają naukowcy. Odkrycie zostało przedstawione w dzisiejszym wydaniu magazynu "Science".
Napis wyryty na niewielkim kamieniu (o wymiarach 36 x 21 x 13 cm) składa się z 62 znaków. Powtarzają się one wielokrotnie i tworzą pewien porządek. Niektóre z nich występują nawet po cztery razy. Na tej podstawie naukowcy uznali, że "spełniają wszystkie oczekiwania, jakie można mieć wobec pisma". Pięć stron kamienia jest lekko wypukłych, natomiast ta strona, na której widnieje wyryty napis, jest wklęsła. Dlatego naukowcom wydaje się, że była ona wielokrotnie ścierana, po to aby poprawiać wyryte znaki.
Metryka dzięki skorupomCzęść znaków na kamiennej tabliczce powtarza się parami, stąd spekulacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta