Czy na pewno nas stać na większy deficyt
Przed Polską stoi ogromne wyzwanie w postaci wypełnienia jednego z ważniejszych wymogów, jakie się stawia krajom Unii Europejskiej - trwałego ograniczenia skali deficytu budżetowego. Ten wymóg wynika z paktu stabilizacji i wzrostu, w którym zapisane są zobowiązania państw członkowskich - co zrozumiałe, w równym stopniu dotyczące wszystkich krajów. Pakt stworzono z myślą o tym, by zapewnić warunki do szybkiego wzrostu gospodarczego w każdym z państw Wspólnoty i - co oczywiste - w Unii jako całości. Bez tego trudno by wszak mówić o systematycznym zwiększaniu zamożności obywateli UE oraz dynamicznym wzroście liczby miejsc pracy.
Zgodnie z postanowieniami paktu kraje, w których deficyt sektora general government (czyli finansów publicznych) przekroczy 3 proc. PKB (jest to tzw. wartość referencyjna), zobowiązane są do natychmiastowego podjęcia działań korygujących, pod rygorem sankcji za uporczywe uchylanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta