CZYTELNICY PYTAJĄ, dF ODPOWIADA
Kupiłem na firmę samochód, który okazał się wadliwy. Sąd zasądził na moją rzecz zwrot 10 proc. wartości auta. Czy obniżenie jego wartości powinno wpłynąć na obniżenie wartości początkowej środka trwałego? Czy odsetki ustawowe i zwrot kosztów procesu należy zaliczyć do pozostałych przychodów z działalności gospodarczej?
Według Urzędu Skarbowego w Wadowicach (pismo z 5 kwietnia 2005 r., PD1A/415-5/05) wartość początkowa środków trwałych może być również zmieniana po uzyskaniu od kontrahenta faktury korygującej. Ponieważ podstawą odpisów amortyzacyjnych jest wartość początkowa ustalona w cenie nabycia, czyli w wysokości kwoty należnej zbywcy, ponowne ustalenie wartości początkowej środka trwałego powinno nastąpić w miesiącu otrzymania faktury korygującej lub innego dowodu świadczącego o obniżeniu kwoty należnej kontrahentowi. Podstawą do obliczenia amortyzacji będzie cena zakupu pomniejszona o zasądzoną kwotę. Nie trzeba korygować dotychczasowych odpisów, tylko pamiętać, że dokonuje się ich do czasu zrównania sumy odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową (pomniejszoną o zasądzoną kwotę).
U wierzyciela takie koszty procesu (wpis, opłata kancelaryjna, zastępstwo procesowe) w wysokości zasądzonej zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli więc wydatki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta